Felç teşhisi için akıllı telefon! Nasıl çalışıyor?

0
103

Akıllı telefon çoktan hayatımızın ve suanki teknolojisinin merkezinde yer alıyor. Cebimizde taşıdığımız bu akıllı cihazlar şimdi de hastalıkların tespitinde kullanılmaya başlıyor. Öncelikle ise felç belirtileri ve hastalık teşhisi amaciyla akıllı telefon kullanılacak.

Erken teşhisin çok mühim olduğu nüzul (inme) vakalarında akıllı telefonlar rehber görevi görmeye hazırlanıyor. Peki ama nasıl?

Felç belirtileri ve teşhisi amaciyla akıllı telefon nasıl kullanılacak?

Felç ve inme belirtileri ve hastalık tespiti amaciyla Pensilvanya kent Üniversitesi ve Houston Methodist Hastanesi araştırmacıları tek araya geldi. Akıllı telefonlar ve makine öğrenimi teknolojileri tek arada kullanılan bu araç sayesinde, doktorların nüzul teşhisi amaciyla dahada basit karar vermesi sağlanacak.

Araç nüzul teşhisi amaciyla hastanın surat adale hareketlerine ve konuşma yeteneğine odaklanmış durumda. Bu tertemiz teknoloji, makine öğrenimi üstüne heyeti var olan suni zekası ile bu belirtileri geçmiş hastalık belirtileri ile kıyaslıyor ve doktora nihayet kararı vermesi amaciyla muavin oluyor.

felç belirtileri, akıllı telefon, hastalık teşhisi akıllı telefon

Bu araç sayesinde makine öğrenimi kullanılarak, uzunca süre gelen nüzul teşhisi süresinin kısaltılması amaçlanıyor. Bunun amaciyla de hekimin tecrübesine dayanan evvel denetim sürecini simüle etmeye çalışıyor. Felç belirtileri amaciyla geliştirilen bu tertemiz araç, şu vakit amaciyla yüzde 79 benzeri tek doğrulukla çalışıyor. Ve tek hastayı Yalnızca dört dakika içinde değerlendirebiliyor.

Akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar sağlık sektöründe nihayet vakitlerde dahada çok kullanılmaya başladı. özellikle kandaki oksijen oranını ölçen Apple Watch 6 benzeri cihazlar sayesinde, akıllı telefon ve akıllı cihazlar ile hastalık teşhisi çok dahada basit vaziyete istikbal benzeri görünüyor.

akıllı telefonakıllı telefon nüzul tespitiakıllı telefon nüzul teşhisiakıllı telefon hastalık tespitiakıllı telefon hastalık teşhisifelç belirtileri

Leave a reply