Facebook Calibra koltuğu devretti: Novi

0
232

2019 yılının Haziran ayında Facebook, kripto para birimi Libra ile karşımıza çıktı. Resmi olarak duyurulan Libra ile birlikte Calibra adında bir de dijital cüzdan duyurulmuştu. Aradan geçen sürenin ardından Calibra isminden vazgeçen Facebook, yeni cüzdanı ile yoluna devam edecek. Dijital cüzdan Novi ile şirket, kripto para konusunda çalışmaların devam ettiğini de göstermiş oldu.

Facebook yeni dijital cüzdan Novi ile karşımızda!

Facebook, yayınladığı bir blog yazısında Novi Financial ismiyle yoluna devam edeceğini duyurdu. Latince ‘Novus’ ve ‘Via’ kelimelerinden esinlendiğini açıklayan Facebook, Novi’nin logosu ile de dikkat çekti. Bu arada ‘Novus’un ‘Yeni’, ‘Via’nın da ‘Yol’ anlamına geldiğini belirtelim.

Calibra’nın logosu, Current isimli bir bankanın logosu ile benzerlik göstermesi nedeniyle eleştirilmişti. Novi’nin logosunda ise herhangi bir benzerlik bulunmuyor. Ayrıca, logoda Libra’nın logosu da yer alıyor.

Facebook Novi

Facebook’un dijital cüzdanı Novi

Bir süredir Libra konusunda Facebook cephesinde herhangi bir hareketlilik gözlenmiyordu. Son yaşanan Novi gelişmesi ile çalışmaların devam ettiğinin sinyalleri de verilmiş oldu.

Facebook’un Libra ile birlikte birçok ulusal para birimiyle uyumlu bir kripto para birimine sahip olmak gibi bir amacı bulunuyor. Hedeflere göre Libra da tıpkı dolar ya da sterlin gibi satın alınabilen bir para birimi olacak. Novi’nin resmi web sitesine baktığımızda ise şimdilik Amerika Doları, İngiliz Sterlini ve Euro’nun gündemde olduğunu görüyoruz.

Aynı zamanda hedeflerden biri de para gönderme işlemini mesaj göndermek kadar kolay hale getirmek. Hem bağımsız bir Novi uygulaması ile hem de WhatsApp ya da Messenger üzerinden para gönderme işlemlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Kullanıcıların mevcut hizmete kaydolmak için kimlik numaralarını kullanmaları da şart.

facebookfacebook calibrafacebook dijital cüzdanıfacebook kripto para birimifacebook librafacebook novi

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply