Dünyanın sonu gelse internete ne olur?

0
323

2020 yılının ocak ayından beri yaşadıklarımız gerçekten de acaba ”dünyanın sonu mu geliyor?” sorularının sorulmasına neden oluyor. Dünyanın başa çıkmaya çalıştığı corona virüsü salgını bir yana, doğa olayları, ”yüz yılda bir” gerçekleşecek olayların arka arkaya sıralanması insanların felaket senaryoları yazmasına neden oluyor. Peki, gerçekten de dünyanın sonu gelse internete ne olur?

Dünyanın sonu gelse internete ne olur? Yanıtı var mı?

İnternet olmadan hayatta kalabiliriz, ama ya internet biz olmadan hayatta kalabilir mi?

Tata Communications tarafından yapılan çok uluslu bir ankette, katılımcıların üçte ikisinden fazlası internete bağlı olmadığında “korku, endişe ve öfke” hissettiklerini söylüyor.

Ankete katılan kişilerin büyük bir çoğunluğu internete bağlı kalmak için TV veya alkolden vazgeçebileceklerini söylüyor. Peki İnternet sonsuz mu? Aynı ankete katılanların yüzde 60’ı internetin sonsuz olduğuna inanıyor.

Bu fikirlerin yanında ruhani lider Papa bile internetin tanrıdan bir hediye olduğunu düşünüyor. Bunun yanında günümüzde bazı insanlar için neredeyse internetin kendisi ‘’tanrı’’ konumunda görülüyor.

İnternet sanılanın aksine sadece büyük bir makine. İnternet, görünüşte mistik özellikleriyle bile, hala sınırlı ve sonlu olan karasal teknolojiye dayanıyor ve insanların bu karasal teknolojiyi düzenli olarak kontrol etmesine bağlı. Biz olmadan çalışmaya devam edebilir mi? İnsanlığı neyin sona erdirdiğine bağlı olarak, devam edebilir de etmeyebilir de.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2020/07/dunyanin-sonu-gelse-İnternete-ne-olur-00Ölümcül bir salgın bizi yeryüzünden silip süpürür ya da bir kara delik sonucu yaşadığımız her şey yok olabilir. Felaket, iklim değişiklikleri sebebiyle insanlık sona erebilir mi, ya da dev bir asteroid dünyanın sonunu getirebilir mi?

Yoksa doğal bir felaket için beklemek zorunda kalmayacak, kendi sonumuzu hazırlayacak bir nükleer savaşın içine mi düşeceğiz?

Bu saydıklarımız insanlığın ve çoğunlukla canlılığın sonu olur. Buna rağmen internet canlılara oranla daha dayanıklıdır. Bir önceki paragraftaki felaketlerin çoğu, tek bir yerde merkezi olmayacağı için internetin tamamen yok edilmesine yol açmayacaktı. Yine de, interneti çalıştıran sunucular savunmasız bir güç kaynağına güveniyor. Bu sebeple sorunlar elbette yaşanacaktı.

İnternetin, insanlığın yarattığı en önemli buluşlardan biri olduğunu söylemek abartı olmaz. Çevrimiçi olan 2 milyardan fazla insanın yüzde 70’i her gün interneti, haber okumak, oyun oynamak, sosyal medya hesaplarından o günkü kahvesinin fotoğrafını çekip, paylaşmak ve birçok sebeple kullanıyor.

İnterneti, fiziksel dünyada sanal olarak gezinmek, sosyal medya aracılığıyla birbirimize bağlanmak ve hatta önemli işlerimizi yapmak için kullanıyoruz.

Dünyanın sonu gelse internete ne olur? Sorusunun cevabına geçmeden önce insanlığı neyin yok ettiğini hayalî senaryolar üzerinden ilerletelim:

Evde interneti uçurmak için öneriler! – Kısayol #61

Evde interneti uçurmak için öneriler! – Kısayol #61

Kısayol 61. bölüm ile karşınızdayız. Bu hafta evde kullanılabilecek ve internetin hızın hız katacak ağ çözümleri neler, yakından bakıyoruz.

dünya yok olursa internete ne olurdünyanın sonu gelse İnternete ne olurinternetinternet nasıl yok olurinternet yok olur muinternete ne olacak

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply