Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi – 4

0
116

Cep telefonu teknolojisi ve tarihi gelişimi dosyamızda dördüncü kisimda akıllı telefon savaşlarını ele alacağız. Aslında o günün rekabet ruhu bu erken de aynı şekilde ayni ritimde devam ediyor. ama akıllı telefon çağının bu evvel çagi çok dahada belirsiz ve dahada da karmaşık tek yapıya sahipti.

Akıllı telefon savaşları

Akıllı telefon çağının acele döneminde Apple oluşturduğu inavosyonla tertemiz tek sektöre istikamet vermiş ve kısa müddette ivme kazanmıştı. Cep telefonu teknolojisi amaciyla yaşanan bu değişim Yalnızca donanımsal değil, aynı zamanda yazılımsal manada da tek değişimdi.

Bu değişime ayak uydurmak amaciyla Samsung, HTC benzeri firmalar değişik arayışlara gitse de, 2005 yılından beri yazılımsal geliştirmeler yapan Google, 2. tek devrim yapacaktı. Bu devrim ise bu erken iOS işletim sisteminden çok dahada hatri sayilir büyüklükte ve piyasada bulunan başka bütün firmaların kullandığı Android işletim sistemiydi.

Android: Akıllı telefonlar amaciyla özgürlükler dünyası

İddialı tek başlık benzeri gelse de Android işletim sistemi, iOS karşısında tam da bu konumda karşımıza çıktı. Apple, emniyetli ve kırılması güç tek işletim sistemiyle karşımıza çıkmıştı.

Her ne civarindan ilk iPhone modelleri amaciyla Jailbreak dediğimiz metotlar alana çıksa da, App Store dışında telefona uygulama yüklemek derhal hemen mümkün değildi. ama başka tarafta ise Apple karşısında tutunmak amaciyla bütün sınırlamaları kaldıran tek işletim sistemi yer alıyordu.

akıllı telefon, akıllı telefon modelleri, android akıllı telefon modelleri, iphone 4, Galaxy s

Tüm sınırların kalkması, dışarıdan uygulama yüklenebilmesi ve telefonların yazılımlarının kırılması amaciyla açık kaynak kodlarının paylaşılması, Android dünyasını belli tek süre tekinsiz ama hür tek alana taşıdı.

Google aslında belli tek süre web dünyasında yetişmiş tertemiz nesli kendine çekmenin peşindeydi. İnternette bu manada Android benzeri hür ama kimi tekinsiz ve güvensiz tek vaziyete gelebilen tek dünya. İşte Google, Linux tabanı ile bu işletim sistemini geliştirirken Apple benzeri kapalı tek sistem yerine, firmaların ve geliştiricilerin kolayca kaynak kodlarına ulaşabileceği tek işletim sistemi inşa etti.

İlk senelerinde Android, iOS karşısında zorlansa da, şirketlerin bu ücret ödemediği işletim sistemini geliştirme gayretleri çok kısa müddette Nokia benzeri devlerin yok olmasına neden olacaktı. ama tertemiz tek çağın kapılarını açmak amaciyla Daha önceki kralların devrilmesi ve alışkanlıkların değişmesi gerekiyordu.

akıllı telefonakıllı telefon tarihiandroid akıllı telefoncep telefonuen iyi mobil işlemcilerihone akıllı telefoniPhoneiphone işlemciMobil işlemci piyasasımobil işlemcilernvidiaNvidia mobil işlemciQualcommsamsung akıllı gsm telefonusamsung gsm telefonusamsung işlemciSnapdragonTegraTegra 3

Leave a reply