Diyarbakır’da korkutan tablo! İkinci dalga endişesi

0
369

Ülkemizde tek Haziran itibariyle kontrollü normalleşme süreci kapsamında corona virüsü ile ugras sürecinde tatbik edilen tedbirlerin hatri sayilir büyüklükte tek bölümü kaldırıldı. ama nihayet vakitlerde Diyarbakır 2. dalga endişesi ile gündeme geliyor.

Diyarbakır Valiliği olay sayılarındaki artışın tedbirlere uymamaktan kaynaklandığını belirterek Şehirde maskesiz dolaşmanın yasaklandığını duyurdu. özellikle tek Haziran’dan bu yana corona virüs vakalarının artması hasebiyle kent merkezi ve Bir hayli ilçedeki semt ve yerleşim yerleri karantinaya alındı.

Diyarbakır 2. dalga endişesi ile gündemde!

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve muayenehane Mikrobiyoloji anne bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, Türkiye’de 2. dalga tartışmaları ayni ritimde devam ederken, Diyarbakır’da 2. dalgaya yakın tek Vaziyetin mevzubahis olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı;

Ramazan Bayramı sonrası ve tek Haziran’daki normalleşme zamani başladıktan ardindan halkımızda deşarj olma zamani de başladı. Bu durum vakaların artmasına neden oldu. Ramazan Bayramı döneminden evvel kliniklerimizi kapatmıştık. Yalnızca tek klinikle hizmet veriyorduk. Şu vakit ani çok muayenehane dahada açmak zorunda kaldık.

Neredeyse olay sayılarına yetişemez olduk. özellikle ilçelerden gelen vakalarla birlikte hastanede kapasitemiz dolmak üzere. Bu şekilde hizmet vermekten zorlanıyoruz. Normalleşme sürecinin başlamasının derhal peşinden dikkatimizi çeken tek durum ise toplu yerlerde bulunuyoruz. yasamsal ara kaidelerine uygulayıp, yeteri civarindan maske takılmadığını görüyoruz.

Dünya sağlık Örgütü: Corona virüs dahada kötüye gidiyor!

Dünya sağlık Örgütü ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında ipler kopmuş olsa da, corona virüs ile ugras sürecinde derhal hemen bütün ülkelerin bu örgütün paylaştığı bilgilere ve tavsiyelere göre, ugras sürecini şekillendirdiğini kolayca söyleyebiliriz.

Salgın ile alakalı nihayet gelişmeleri açıklama eden sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 136 bin tertemiz olay ile yeryüzünde maksimum artışın yaşandığını söyledi. Salgının çıkmasının üzerinden 6 ay geçerken, Avrupa’da durum iyiye gidiyor olsa da, küresel manada kötüye gittiğini dile getirdi.

“Hiçbir ülkenin ayağını pedaldan çekeceği vakit değil” diyen Ghebreyesus, “24 saat içinde kaydedilen 136 bin tertemiz olay 10 ülkeden çıktı. Bu ülkelerin çoğu Amerika kıtası ve cenup Asya’daydı.” ifadelerini kullandı.

corona virüsdünya sağlık örgütüdiyarbakırdiyarbakır 2. dalgaikinci dalgakorona

Leave a reply