BtcTurk 516 bin kişinin verisinin sızdırıldığını açıkladı-haberi

0
82

Son dönemde ülkemiz menşeli kripto kazanç borsalarının yarattığı olaylar zincirine tek yenisi eklendi. ani çok vakit evvel Twitter üzerinden BtcTurk kullanıcılarının verilerinin sızdırıldığı iddiaları gündeme getirildi. tek hacker’ın forum aracılığıyla bahsi geçen veritabanını yayınlaması, derhal peşinden mevzu ile alakalı ani çok girişim yapanların paylaşımları üstüne türk mali kripto borsası veri sızıntısını onay etti.

BtcTurk, resmi Twitter hesabından yaptığı izahta hangi tür verilerin sızdırıldığını açıklarken, mevzu hakkinda şirkete gösterilen tepkiler çığ benzeri büyüyor.

516 bin BtcTurk kullanıcısının verileri sızdırıldı

Sosyal medyadan İzah yapan şirket, 2018 seneninde 516 bin 954 kullanıcının verilerinin sızdırıldığını açıkladı. Bu tarihten ardindan kaydolan kullanıcıların veri ihlalinden etkilenmediği ve bakiyelerinin saglam tek biçimde tutulduğu belirtildi.

BtcTurk resmi açıklamasında, argüman edilen sızıntının ve alana konan misal verilerin, iş ortaklığı içinde olunan kurumlar ile KVKK kapsamında yapılan sözleşmelere ahenk gösteren olarak paylaşılmasından önce, Temmuz 2018 tarihinde sistem dışına çıkartılan veri setlerinden birinin kroki vaziyeti olduğunu vurguladı.

Temmuz 2018 tarihinden evvel kayıt var olan 516 bin 954 kullanıcının verilerinin, Temmuz 2018 tarihinde sızdırıldığını göstermekte. Kullanıcıların şifreleri veyahut bakiye verileri ile banka hesapları sızdırılmazken, 8 kalem mühim verisinin sızdırıldığı doğrulandı.

BtcTurk’e aza var olan ve sızdırılan veri çeşitleri ise şu şekilde:

-BtcTurk’te kayıtlı ad Soyad, TC Kimlik Numarası ve kullanıcı numarası,
-BtcTurk’te kayıtlı e-posta bilgisi,
-BtcTurk’te kayıtlı yol tarifi bilgisi,
-BtcTurk’te kayıtlı doğum tarihi,
-BtcTurk’te kayıtlı gsm telefonu numarası,
-Temmuz 2018 öncesi hesaba en nihayet giriş tarihi,
-Temmuz 2018 öncesi hesaba en nihayet giriş yapılan IP adresi ve,
art döndürülemez şekilde PBKDF2 algoritması ile maskelenmiş kullanıcı şifreleri.

Bu izahın derhal peşinden BtcTurk’te hesabı var olan çoğu yatırımcı platformdan çıkacaklarını ve şirketin “şeffaf olmaması” hasebiyle mağdur olduklarını paylaştı.

btcturkbtcturk veri sızıntısı

Leave a reply