Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin nedir?

0
194

Avustralyalı iş adamı Craig Wright tarafından yaratılan Bitcoin ara ara gündeme geliyor. istek talep şeklinde ilerleyen tek piyasası var olan Bitcoin’in ne olduğu heyecan ediliyor. Bitcoin nedir? Bitcoin neden kıymet kazanıyor? Bitcoin sistemi üzerinde kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan direk transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık tek kayıt ve uzlasma sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve uzlasma sistemine Blockchain isimi verilmektedir.

BİTCOİN ne türlü ÜRETİLİR?

Herhangi tek merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına eş şekilde noktadan-noktaya dağıtık tek ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler başka noktalara hatıranda ulaşır, böylelikle hangi adresten hangi adrese tediye yapıldığı kayıtlara geçer. böylelikle tek araya toplanan kayıtlar blok isimi verilen yapıların içinde yer alır. Her tek blok üzerinde çok işlem gerektiren tek hash algoritması uygulanarak, belli tek sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. takriben 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren evvel kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) mükafat olarak verilir. böylelikle Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her tek blok kendisinden evvel gelen nihayet bloğun da hash ifadesini içerir. böylelikle bozulması oldukça güç (%51 saldırısı hariç) tek blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı engellemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen mükafat miktarı her 210 bin blokta tek (yaklaşık dört senede bir) yarıya düşürülür (50,25,12.5,…).

NASIL BİTCOİN YARATILIR?

Para yaratma işlemine madencilik(mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri uygulamak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

Sistemin evvel bloğunun isimi “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve dört ocakta 2009’da üretilmiştir. Bunun benzeri bloktaki evvel işlem hususi tek işlemdir ve tertemiz kazanç bloğu olusturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları amaciyla tek teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi tek otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği benzeri dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hemide sisteme tertemiz bitcoinler üretip sürerek ayni vakitte da bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. tertemiz paranın sisteme itinali olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. var süreçte madenciler, her sene dolaşıma girecek var olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir tek oranla üretmeye ayni ritimde devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya civarindan imalat ayni ritimde devam edecektir, derhal peşinden imalat zamani duracak ve madenciler Yalnızca işlem masrafları üzerinden desteklenmeye ayni ritimde devam edilecektir.

İLGİLİ HABERDünya devlerine hatri sayilir büyüklükte şok! Hesapları hacklendiDünya devlerine hatri sayilir büyüklükte şok! Hesapları hacklendi

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Altın Apple bitcoin hayat işlemci Microsoft kazanç yasamsal medya Teknoloji Twitter

Leave a reply