Bilim Kurulu Üyesinden ”ikinci dalga uyarısı”

0
278

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Corona virüs salgınındaki vaka artışına ilişkin açıklamada bulundu. Özkan açıklamasında virüsü önemsemezsek, ikinci dalganın çok daha kısa süre içinde karşımıza çıkacağını söylüyor. Bildiğiniz gibi salgına ilişkin bu ayın başında geçilen normalleşme süreciyle birlikte vakaların sayısında artışlar yaşandı. Hem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hem de birçok yetkili kişi önemli uyarılar yapıyor. Bilim Kurulu Üyesinden ikinci dalga uyarısı dikkat çekiyor.

Bilim Kurulu Üyesinden İkinci dalga uyarısı dikkate alınmalı

Vakaların artışına yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini savunan Prof. Dr. Seçil Özkan: “Önemsemezsek, ‘bana bir şey olmaz, oğlumun düğününü yapayım, gün sırası bendeydi günümü de yapayım’ gibi düşüncelere kapılırsak, tekrar ikinci bir pik noktası yaşayabiliriz” diyor.

Bir süredir vaka sayılarının artış göstermiş olması uzmanları tekrar harekete geçirdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan da yaşanan artışlara ilişkin, ”korkmayalım ama dikkatli olalım” çağrısı yapıyor. Normalleşme sürecinin ikinci haftasında günlük vaka sayılarında artış yaşanıyor. Bir süredir kontrol altında olan vaka sayılarında yükselişi değerlendiren Özkan, toplumun üç kuralı unuttuğunu söylüyor.

ikinci dalga uyarisi

İnsanların eski hayatlarına döndüğünü hatırlatan ve böyle olmaması gerektiğini belirtelen Özkan, bu süreçte toplum davranışlarının önemini vurguluyor. Öbek öbek artışlardan da bahseden Bilim Kurulu Üyesi, taziye ziyaretlerinin, nişan ve küçük kutlamaların bunda önemli bir etkisinin olduğunun altını çiziyor. 10 kişinin üzerinde kalabalık ortamlar oluşturmak şu an için riskli diyen Özkan, hem kendimizi hem de çevremizi korumamız adına daha dikkatli olmamız gerektiğini vurguluyor.

Üç kurala dikkat çeken Özkan, sosyal mesafe, maske takmak ve el hijyeni gibi konuların unutulmaması gerektiğini söylüyor. İkinci dalga uyarısı yaparak bu dalganın karşımıza ” ekim ve kasım” ayları gibi çıkabileceğini söylüyor. Ekim ve kasım aylarına kadar ve o aylar da dahil olmak üzere önlemlere dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Seçil Özkan, ”Maskeyi takmaktan bunalıyoruz; ama şunu düşünelim; hastaneye yattığımızda solunum cihazında olmaktan katbekat iyidir” diyor.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkancorona virüs

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply