Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte cevabı

0
280

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mayıs’ta düzenlenen toplantının ardından açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23-24-25-26 Mayıs‘ta 81 ilde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurdu. Bunun yanında okullar hakkında da açıklamalar yapıldı.

Gıdanın temizliği ve kamu sağlığı hakkında kabinede görüşme yaptığını aktaran Cumhurbaşkanı, aynı zamanda bu salgın sürecinde tüm hayatın durmaması gerektiğini ve gerekli düzenlemeler ile normalleşme sürecinin davam edeceğini aktardı.

Bayramda sokağa çıkma yasağı geldi! Seyahat tarihleri değişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal mesafe konusunda da önemli uyarılar yaptı ve sokağa zorunda olmadıkça çıkılmaması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlara ise en az 1 buçuk veya 2 metre mesafe kuralını hatırlattı ve bu kuralın uygulanması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

”Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, iş yerinde, toplu taşıma alanında, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre mesafe bırakacağız, ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecektir.”

bayramda sokaga cikma yasagi

Erdoğan sokağa çıkma yasağına dair açıklamalarda da bulundu. Cumhurbaşkanı günlerdir süren sokağa çıkma yasağına ilişkin yeni tarihler verdi. Bildiğiniz gibi 20 Mayıs 2020 tarihinde mevcut yasak kalkıyordu. Erdoğan’ın açıkladığı günlere göre 23 Mayıs, 24 Mayıs, 25 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Yapılan açıklamalara göre sokağa çıkma yasağı bu sefer 81 ilin tamamında uygulanacak. Buna ek olarak 15 ilin seyahat kısıtlaması da 15 gün uzatılıyor.

Bunun yanında okulların mevcut eğitim öğretim yılı sona erdi ve okullar eylül ayında açılacak. Uzaktan eğitim ise 19 Haziran tarihine kadar devam ediyor.

Cumhurbaşkanı sözlerine şunları da ekledi: ”Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki eylül ayında başlayacaktır.”

bayramda sokağa çıkma yasağısokağa çıkma yasağısokağa çıkma yasağı tarihleri

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply