BAU, e-mahkeme projesinin tanıtımını gerçekleştirdi

0
298

BAU Siber Güvenlik Merkezi, haklar Fakültesi işbirliğiyle bütün dünyayı tesiri altına alan koronavirüs hasebiyle ara verilmek zorunda kalınan hak sisteminin kesintisiz ve emniyetli işlemesini sağlayacak E-Mahkeme modelini geliştirdi. Sistemin detayları, ülkemiz Barolar Birliği (TBB) Başkanı yazi Feyzioğlu’nun katılımıyla düzen eden tanıtım toplantısında paylaşıldı. BAU Siber Güvenlik Merkezi’nin şuurlu yazılımcıları tarafından geliştirilen e-mahkeme dijital platformu, açılan davaların online platformda görülmesini sağlayacak. Duruşmalara değin bütün katılımcıların yer alacağı fiziki mekandan bağımsız mahkemelerde; avukatlar, davacı, davalı ve davaya bakanimiz sorumlu hakim, savcılar duruşmalara istek ettikleri yerden katılım sağlayabilecek.

Ayrıca toplantıya Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

“Uçtan uca şifrelenmiş emniyetli tek platform”
Sistem ile alakalı bilgi veren Rektör Şirin Karadeniz, ‘’Siber güvenliğin merkezde olmadığı tek yazılımın yaşaması ve yasama geçmesi mümkün değil. Siber Güvenlik Merkezi’ndeki uzmanlarımız ve öğrencilerimizle birlikte bu zamani evvela güvenlik açısından; hak sistemi olduğu amaciyla dahada duygulu davranarak Başka bir deyişle siber güvenliğini sağlayarak oluşturmaya başladık. derhal peşinden haklar fakültesi, akademisyenlerimizin, hocalarımızın desteğiyle bu süreçte neler olması gerektiğine karar verdik. Yaptığımız ürün, rastgele tek mahkeme salonuna gereksinim duymadan Tamamiyle dijital platformda tek mahkeme salonunda ne oluyorsa onların yapılmasını sağlayan, uçtan uca şifrelenmiş emniyetli tek platform. tek avukat belge ve bilgi sunuyorsa, hakim laf veriyorsa, kimlikler doğrulanarak içeriye alınıyorsa, tek tutanak tutuluyorsa ve bu asama kaydediliyorsa işte bunların hepsini yapabilen tek platformumuz olduğunu kolayca söyleyebilirim” dedi.

Rektör Karadeniz sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Bu ürünün iki amaçla kullanılabileceğini düşünüyoruz. Birincisi biz eğitim kurumuyuz. haklar fakültesinden geleceğin hukukçularını yetiştiriyoruz. Burada öğrencilerimiz amaciyla oluşturduğumuz fiziki mahkeme dışında bu dijital platformda öğrencilerimizin hemide hocalarıyla birlikte dava simülasyonu yapmalarını bekliyoruz ayni vakitte da hayat ve Türkiye’de alanda çalışan profesyonellerle vakalar üzerinden çalışmasını bekliyoruz. İkinci hayalimiz, eğer hakikat olursa bunu ülkemize armağan etmek isteriz. özellikle kendisinin hak sisteminde bunun kullanılabileceğini düşünüyoruz. Uygunsa kendisinin hak sistemimizin dahil kismina yedirilebilir.”

“Dünyada misal tek dijital platform oldu”
Projeyi değerlendiren Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, ‘’Sanal mahkeme ile alakalı arkadaşlarımız bize bilgi verdiler. Bunun çok mühim tek iş olduğunu söyledim. Zira pandemiden ardindan Daha önceki hayat tek dahada gelmeyecek. tertemiz tek dünyaya doğru gidiyoruz. Bu durum her sektörü etkileyecek. Adaletin ve haklar sisteminin bu denli değişebileceğini düşünmemiştim. Baktığımız vakit öylesine mühim tek işe parmak bastık ki; yeryüzünde misal tek dijital platform oldu. Bu sistemde gündemimize hak ekonomisi veyahut haklar ekonomisi gelecek. Bu sistem eğer uygulanabilirse, dağ başındaki çobanın ağaç kesmesi veyahut rastgele tek iş yapması amaciyla 20-30 kilometreden gelmesi adina muhtarın ofisine gider, sanal ortamda bunu yapabilir. Detaylarını kıymetli hukukçular çözeceklerdir. Biz artık memleket olarak arkada kalmayacağız. toy nüfusumuz çok fazla. Bizim en hatri sayilir büyüklükte artımız da bu nüfus. Bu nüfusla tertemiz dünyaya kolayca ahenk sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

“Bu konuda bizim üstümüze düşen neyse yaparız”

Proje destek veren TBB Başkanı yazi Feyzioğlu, “Dünyanın yaşadığı pandemi felaketine yakalandık. Şunu yaşadım: hak ekonomisi diye tek şey varmış. hükümet çarkı frene bastığında başımıza ne gelirmiş? ve hükümet çarkının yavaşlatmanın maliyeti neymiş? hükümet dişlilerden oluşuyor. Bu dişlilerden rastgele biri yavaşladığında, hiç olasılık etmediğiniz diğer dişlilerde durma noktasına geliyor. Biz icraları durdurmak zorunda kaldık, ekonomi bambaşka yere gitti. Tapuları durduramadık, bunu yapamadığımız amaciyla esya kaçırma oldu. Hiç yaşamadığımız tek tecrübeydi. Oysa e-duruşma gerçekleştirmiş olabilseydik. ülkemiz hak alanında en sade tek sıkıntı çekmeyecekti. öyleyse bu yapılan doğru tek iştir. Devletin bütün gücüyle bu projeyi desteklemesi lazım. bu konuyla alakali bizim üstümüze düşen neyse yaparız. Bu süreçte müvekkilimizle online konferans yapmayı öğrendik. Önceden bilmedik, yadırgardık ve anlamadık. Online dersi öğrendik, çokta başarılı ve iyiymiş. Bize düşen tek şey olursa bu sistemi arabuluculukta ve tahkimde yaymak isteriz. Türkiye’ye misal olmak isteriz. 

Leave a reply