Ay’ın yaşı hakkında ezber bozan açıklama!

0
235

Ay kaç yaşında?” Sualinin yanıtı yıllardır aranıyor. Bir hayli bilim insanı amaciyla çok mühim var olan bu cevap Daha net bulunamadı. çünkü bütün bilim insanları aynı görüşte değil. tertemiz araştırmaya göre Ay ne civarindan müddettir var?

Ay kaç yaşında? 

Alman Havacılık ve feza Merkezi, Dünya’nın uydusu ile alakalı tertemiz tek ova yayımladı. Yayımlanan yazıda Ay’ın hakikat yaşını hesaplamak yerine tertemiz tek sayısal modelin geliştirildiği ifade edildi.

Birçok bilim insanı, Ay’ın derhal hemen 100 milyon yaşında olduğunu düşünüyor. Almanya merkezli havacılık ve feza merkezi ise bunun yanlış olduğunu savunuyor. Burada çalışan kişiler, Ay’ın aslında hakikat yaşından yaklaşık 85 milyon ıslak dahada genç olduğunu söylüyor.

Henüz ilmi tek niteliğe ulaşmamış var olan bu fikir, Alman Havacılık ve feza Merkezi tarafından hazırlanan tertemiz sayısal modelin sunduğu verilerden besleniyor. Science Advances, bu Yazıyı yayımladı.

Ay kaç yaşında

Bu yazıda Ay’ın Dünya’dan kopan tek parça sayesinde oluştuğu öne sürüldü. Mars civarindan hatri sayilir büyüklükte var olan bu parça, dahada ardindan günümüzdeki Ay formuna doğru evrildi. Bu evrilme işlemi, magma katmanı sayesinde gerçekleşti.

Alman Havacılık ve feza Merkezi, Ay’ın günümüzdeki formuna ulaşmadan evvelki hâlindeyken hangi aşamalardan geçtiğini de anlattı. bunun için göre magma ile birleşen Ay’ın soğuma zamani 4.51 milyar sene önce başladı.

Bu durum Dünya’nın uydusu ile alakalı enteresan tek neticeye ulaşmamızı sağlıyor. eğer bu hesap doğru ise Ay’ın Yalnızca 4.4 milyar yaşında olduğu doğrulanacak. böylelikle Bir hayli teorinin de değiştiğine şahit olacağız.

Ay kaç senedir var

Yayımlanan ova amaciyla yapılan araştırmaların başında bulunan Maxime Maurice, ele geçirdiği belirtiler ile alakalı şunları söyledi: “Dünya, en güncel sayısal modelimizin bize verdiği bilgilere göre Güneş sisteminin 4.5 milyar sene önce oluşmasından 140 milyon sene geçtikten sonra hatri sayilir büyüklükte tek madde çarpıştı. Yaptığımız hesaplar, bu çarpışmanın 4.4 milyar sene önce olduğunu gösteriyor.”

Sizce Ay ne civarindan yaşlı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Ay kaç yaşındaAy kaç senedir varAy ne civarindan müddettir varAy ne civarindan yaşlıAy ne vakitten beri varAy’ın yaşı kaç

Leave a reply