Artık her isteyen ‘ikinci el’ satamayacak

0
137

İkinci el telefon satışları amaciyla aylardır çalışma yapan Türk Standart Enstitüsü (TSE) uygulamanın altyapısı amaciyla raporun tamamladı. Raporda, 2. el yenileme merkezleri amaciyla 5 başlık ve 52 madde bulunuyor. TSE’nin kaideleri belirlediği rapor sektörün görüşüne de açıldı. TSE’nin internet sitesinde yayımladığı rapora göre, yetkilendirme Mart ayında başlıyor ve evvel satış içinse Haziran işaret ediliyor.

İkinci el telefon satışı amaciyla tertemiz düzenleme

Türkiye’deki vergi sistemi ve dolardaki artış, teknoloji ürünlerinin ücretinin artmasına neden oluyor. bu yüzden insanların hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğu tertemiz tek elektronik aygıt almak adina ‘temiz 2. el’ ürünlere yöneliyor.

Bu durum 2. el piyasasında da hatri sayilir büyüklükte tek hareketlenme oldu. Binlerce satıcı ise çok tutardan kalitesiz ürünlerin de satışını gerçekleştirmeye başladı. Şikayetlerin artmasıyla birlikte evvel etapta Ticaret Bakanlığı olaya el atmış ve 22 Ağustos 2020 tarihinde “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı ile alakalı Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

İkinci el telefon satışı amaciyla tertemiz düzenleme

Dünya gazetesinin haberine göre, konun 2. ayağında TSE tek standart kesinlestirmek yerine kolları sıvadı. Kullanılmış gsm telefonlarının ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve tekrar satışa sunulmasını sağlayacak yenileme merkezleri amaciyla standartlar belirlendi. Bu kapsamda ikinci el piyasasına mühim tek adım olarak kayıtlara geçeceği söylenen düzenlemenin başka tek istikameti dahada var.

Buna göre, düzen etme sayesinde kullanım geçerliligi dolmamış elektronik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Temelde bu sistem alicilarin ahenk gösteren fiyatla emniyetli tek şekilde 2. el telefonlara ve tabletlere ulaşması amaciyla oluşturuldu. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı mevzu hakkinda şunları söyledi:

”Hem satmak ayni vakitte da satın almak amaciyla yasal olacak bu kanallar 2. el amaciyla emin adresler olacak. Şu anda satmak isteyip de emin tek kanal bulamayan alicilarin elinde bulunan mobil cihazlar amaciyla ertelenmiş tek istek var. hizmete geçtiğinde bu merkezlere yoğun tek istek olacak.”

Yenilenmiş 2. el gsm telefonları amaciyla asgari tek senelik garantisi süresinin sağlanması koşulu koyuldu. Bu sayede garanti dokümanı Güvence haline getiriliyor. Bunun yanı sıra garanti dokümanı yazılı olarak veyahut kalıcı tek şekilde veri seklinde ulaştırılacak.

Yenileme merkezleri 2. el telefonu kullanıcıdan alırken tek sıra işlemden geçirecek. Öncelikle kullanıcıyla var olan illiyet bağı kaldırılacak. Gerekiyorsa cihazlar onarılarak sonraki kullanıcıya hazır vaziyete getirilecek.

Telefonunu merkeze satış amaciyla getirecek kullanıcıya değerleme neticesi beş iş bugünü içinde tamamlanarak bildirilecek. Satıcıdan alınan kullanılmış telefonun bütün işlemleri tamamlandıktan ardindan sertifikalandırılarak tekrar satışa çıkarılacak.

Yenileme merkezi olmak istek eden işletmeler ise hemide çalisan yeterlilik şartlarını ayni vakitte da tesisin başka standartlara uygunluğuna değin TSE’den belgelendirme alması gerekiyor. TSE’den alınacak uygunluk dokümanı ile Ticaret Bakanlığından yenileme görev dokümanı alabilecek ve sonrasında ise hizmete başlayabilecek.

Turnacı aynı zamanda yüzde 18 var olan KDV’nin 2. el telefonlarda bu düzenlemeyle birlikte yüzde 1’e civarindan indirilmesinin istek edildiğini söylüyor.

ikinci el elektroniklerikinci el tabletlerikinci el telefonlarYenilenmiş Ürünlerin Satışı ile alakalı Yönetmelikİkinci el telefon satışı amaciyla tertemiz düzenleme

Leave a reply