‘Ara sıra içiyorum, bana bir şey olmaz’ demeyin

0
157

İngiltere’de sigara satışları, 2018-2019 arasındaki rakamlara göre yüzde 14,7’den yüzde 14,1’e geriledi. Bununla birlikte, e-sigara kullanımı da artıyor ve üç milyon civarindan İngiliz’in elektronik sigara kullandığı olasılık ediliyor. 

Boston Üniversitesi’nden milletçe sıhhati uzmanı Doç. Dr. Andrew Stokes ve ekibi tarafından yapılan çalışmada, 7 binden çok Amerikalının sigara içme alışkanlıkları ve sıhhati hakkındaki verileri analiz edildi. Araştırmada vücuttaki iltihaplanma ve oksidatif strese odaklanıldı.  Katılımcıların takriben yüzde 10’u hemide ananesel ayni vakitte da elektronik sigara kombinasyonunu kullandıklarını bildirdi.

Araştırmanın, sigara ve e-sigara kullanım davranışlarının iltihaplanma ve oksidatif baski biyo-belirteçleri ile ilişkisini incelemek amaciyla ulusal verileri kullanan evvel çalışmalardan biri olduğunu belirten Doç. Dr. Stokes, “Ara sıra sigara içenlerin kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma olasılıkları, tek sigara bağımlısıyla derhal hemen aynı” dedi. Stokes ulaştıkları neticelere ait şunları söyledi:

“Sigara içen Bir takım insanlar, sigarayı azaltmak amaciyla e-sigara kullanımını deniyor. Sonrasında Tamamiyle birinden diğerine geçmek yerine, çoklukla her iki ürünü de kullanmaya ayni ritimde devam ediyorlar. E-sigaralar sigarayı bırakmanın tek yolu olarak kullanılıyorsa, sigara içimi Tamamiyle değiştirilmeli ve nihayetinde bütün tütün ürünlerinden kurtulma planı önerilmelidir.”

“RİSKTE AZALMA OLASILIĞI DÜŞÜK”

Amerikan kalp Derneği’nden Rose Marie Robertson, “Bazı bireyler e-sigaranın sigaraya göre sağlık risklerini azalttığına inanıyor. Yaygın olarak görülen ikili kullanım modeli, dahada düşük seviyelerde inflamatuar belirteçlerle ilişkili değildi ve bu yüzden tespit edecek alanda riskte tek azalma sağlama ihtimali düşüktür” diye konuştu.

Çalışmanın bütün bulguları Circulation dergisinde yayınlandı.

İngiltere sağlık sigara

Leave a reply