Apple ve Google, Çin ile iş birliği mi yapıyor?

0
388

ABD’de işler yine karışıyor. Bunun sebebi ise ABD’li Başsavcı William Barr‘ın, bazı teknoloji şirketlerinin Çin ile iş birliği yaptığını söylüyor olması. Konu hakkında eleştirilerde bulunan Barr, Apple, Google, Microsoft ve Yahoo gibi dev şirketlerin Çin’in piyonu olduğunu iddia ediyor. ABD’li şirketler Çin ile iş birliği yapıyor olabilir mi?

ABD’li şirketler Çin ile iş birliği yapıyor olabilir mi?

Reuters’ın haberine göre, ABD Başsavcısı William Barr, ABD merkezli teknoloji şirketlerini Çin ve Çin Komünist Partisi ile iş birliği yapmaya ”çok istekli” olmakla suçluyor.

William Barr, Perşembe günü Walt Disney’in de aralarında yer aldığı pek çok ABD’li şirketin yanı sıra Apple, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerini, Çin ile yaptıkları şirket faaliyetlerini hedef aldı.

Eleştiri oklarını bu dev şirketlere yönelten başsavcı, Çin’in planlarının çok daha ileriyi hedeflediğini ve bu nedenle ABD’li şirketlerin daha dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Özellikle Apple’ı eleştirilen Barr, Apple’ın özel stratejiler geliştirmeseydi iPhone’un Çin pazarında satılmayacağını ileri sürdü.

Bunların yanında Barr, ABD’li teknoloji şirketlerinin Çin karşısında tek yürek olmalarını ve birlikte hareket etmeleri önerisinde bulunuyor. Sizce başsavcının da dediği gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

ABD’li Başsavcı William BarrApplegooglemicrosoftYahoo

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply