Apple ürünlerinin başındaki i harfi nereden geliyor?

0
278

Steve Jobs’ın Apple’a art dönüşünün derhal peşinden yarattığı derhal her Apple ürünün adinin önünde tek i harfi görmek mümkün. iPhone, iPad, iMac, iPod, iTunes, iOS… Üstelik bu i harfini kullanmaya öyle alıştık ki, belki çok azımız bu tek harfin arkasındaki hikayeyi biliyor. Sahi, Apple ürünlerinin başındaki i harfi nereden geliyor?

Jobs’ın Apple’dan ayrıldığı senelerde şirket hayli gerilemiş, ardı arkası kesilmeksizin başarısız ürünler piyasaya sürmüştü. dahada ardindan Jobs’ın da itiraf edeceği üzere; Windows, Mac’i yenmişti. Bu sırada Steve de boş durmamış, Pixar’ı tekrar ayağa kaldırmış ve NeXT adli tertemiz tek pc şirketi kurmuştu. ama işler onun amaciyla de çok yolunda gitmiyordu.

Yıl 1997’ye geldiğinde Apple çaresizce tertemiz CEO arayışına girmiş ve Steve Jobs ismi öne çıkmaya başlamıştı. Her ne civarindan NeXT ile sağlam tek muvaffakiyet yakalayamamış da olsa, Apple’a tertemiz işletim sistemi arayışında NeXTStep adli işletim sistemini satmayı muvaffak olmuş ve şirkete resmi olarak art dönmüştü.

Döner dönmez Apple yönetim heyeti danışmanı olarak atanmış, derhal peşinden o dönemli CEO Gil Amelio ile yaşadığı sürtüşmeler ve Amelio’nun başarısız performansı, çaresiz var olan Apple idarenine karşı CEO’luk koltuğunu ele geçirmesine yetmişti, ama Jobs geçmişi unutmamış ve tek anda koltuğa oturmaya da niyetlenmemişti.

Apple hikayesini tekrar başlatan “i”

İlk başta kendisine İngilizce karşılığı ‘interim CEO’ var olan ‘geçici CEO’ pozisyonunun verilmesini istedi. İlk kartivizitini hazırlarken tasarım takıntısının da yardımıyla interim CEO’nun çok uzunca olduğuna ve adinin altına kısaca iCEO yazılmasına karar verdi. Apple hikayesi de böylelikle tekrar başlamış oldu.

Geri dönüşünün derhal peşinden yaptığı evvel Apple etkinliğinde.

Bu minik i harfi öylesine hoşuna gitmişti ki, döner dönmez çıkardığı evvel mahsul var olan tertemiz Mac’in ismini da iMac yaptı, derhal peşinden iPod ve iTunes ile de ayni ritimde devam etti.

Her ne civarindan iMac lansmanında i harfinin internet, individual, inspire benzeri anlamlara geldiğini duyuru etse de, Walter Isaacson’un Jobs ile yaptığı röportajlara dayanarak hazırladığı biyografi kitabında Steve, i harfinin hikayesinin iCEO ile başladığını anlatıyor.

anlamıAppleÜrünceogeçicigeliyorharfiiinterimjobsneneredensteve

Leave a reply