Apple, iPhone isim hakkı davası ile gündemde

0
249

Samsung, Google ve Apple benzeri hatri sayilir büyüklükte firmalar patent ve ad hakkı davaları ile gündeme gelmeye ayni ritimde devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde Brezilya’da ad hakkı davasını galip gelen Apple, iPhone davası ile tekrar gündeme geldi.

Apple, iPhone davası ile gündemde

Apple, başta hatri sayilir büyüklükte firmalar olmak üzere Bir hayli firma ve kişi ile davalık olmuştu. Brezilya’da açılan dava diğerlerinden belli tek süre değişik tek durum içeriyor. Şirket, iPhone ismini 2007 seneninde tescil etti. dahada evvel bu ad hasebiyle Çin menşeili giyim firması ile davalık var olan Apple, şimdi de tek teknoloji markası ile karşı karşıya geldi.

Brezilyalı şirket IGB Electronica, 2000 seneninde iPhone adinin haklarını kendisinin ülkesinde tescil ettirdiği için 2012 yılında belli tek vakit ismi kullanma imkanı tanınmıştı.

Apple, iPhone davası ile gündemde

IGB Electronica, ad kullanma hakkı sayesinde iPhone ismini verdiği Android aygıt piyasaya sürdü. hemide Apple ayni vakitte da IGB Electronica şirketinin ad kullanma hakkına sahip olması beraberinde Bir takım problemleri getirdi.

Apple, iPhone davası ile alakalı İzah yapan IGB Electronica yetkilileri, Apple’ın iPhone ad hakkını kullanmaya engel olduğunu belirtmişti. Ayrı olarak Apple’a tekrar dava açtıklarının da altını çizen yetkililer, bu konunun peşini bırakmayacaklarını söyledi. 2018 yılında alınan karar 2012 seneninde açılan dava ile aynı şekilde sonuçlandığı amaciyla şirket, tertemiz tek dava sürecine hazırlanmaya başladı.

Yüksek Federal Mahkeme‘ye başvuracak var olan şirket, 2018 seneninde kesinleşen kararı değiştirmeyi hedefliyor. Şirketin dava süreçlerinde kaybettiği toplaminda paranın takriben 174 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Apple iPhone davasıApple iPhone ad hakkı davasıIGB ElectronicaiPhone ad hakkı davası

Leave a reply