Android Auto nasıl kullanılır: Türkiye’de var mı?

0
45

Android telefonu olan ve araç kullanan kişiler ‘Android Auto nasıl kullanılır?‘ sorusunun cevabını merak ediyor. Çünkü birçok kullanıcı Android Auto yazılımını Türkiye için kullanılmadığını düşünüyor. Ancak sahip olunan akıllı telefon ve otomobil modeline göre kullanımda farklılıklar oluşuyor. Bu nedenle bazı kullanıcılar otomobillerinde Android Auto’nun keyfini çıkarırken bazı kullanıcılar sadece Bluetooth bağlantısıyla arama ve müzik özelliklerini kullanabiliyor.

Yazıya başlamadan önce ‘Android Auto Türkiye’de var mı?’ sorusunu ele almak gerekiyor. Cevap ‘evet’. Ancak bazı telefon modellerine Android Auto’nun eklenmemiş olması özelliğin kullanımını imkansız hale getiriyor. Öte yandan Google Play Store’dan Android Auto indirilmek istendiğinde Türkiye için ‘Bu öğe ülkenizde kullanılamıyor.’ uyarısı kendisini gösteriyor. Bunun için de bazı kullanıcılar Android Auto APK’sı indirerek Android cihazlarına kuruyor.

Android Auto Türkiye’de nasıl kullanılır?

Android Auto kullanabilmek için ilk olarak Android Auto destekleyen bir otomobil gerekiyor. Günümüzde birçok otomobilin gelişmiş multimedya sistemleri olsa da bazıları Android Auto’yu desteklemiyor. Bu nedenle desteğe sahip olmayan multimedya sistemlerinde Android Auto’yu kullanmak mümkün olmuyor. Bununla birlikte kullanıcıların sahip olduğu Android cihazlarında Android Auto’nun da bulunması gerekiyor. Bu iki destek sağlandığında gereken şartlar oluşmuş oluyor.

Temel anlamda ‘Android Auto nasıl kullanır?‘ sorusunun cevabını vermiş olduk. Ancak birçok kullanıcının isyan etmesine sebep olan ve Android Auto’nun Türkiye’de çalışmamasına sebep olan nedenlere de göz atalım. Bunlardan ilki olarak Android modellerinde gömülü halde gelen Android Auto desteğinin bazı modellerde yer almaması. Hazır olarak modellerde yer almayan destek nedeniyle otomobil ekranlarında Android kullanımı sağlanamıyor.

android auto Türkiye

Gömülü olarak gelmeyen Android Auto’yu manuel olarak kurup kullanmak içinse Google Play Store’a başvurmak gerekiyor. Ancak 2015’ten bu yana kullanıcılarla buluşmuş olan Android Auto için hala Türkiye desteği, mağaza üzerinde sağlanmamış durumda. Bu da kullanıcıların mağdur olmasına sebep oluyor.

Mağazadan yazılımı indiremeyen kullanıcılar için APK kurulumu çözümü bulunuyor. Bazı internet sitelerinde yer alan APK’lar sayesinde Android Auto deneyimi otomobillerde sağlanıyor. Ancak indirilen APK’ların ne kadar güvenli olduğu ise bilinmiyor. Bu nedenle bazı kullanıcılar güvenlik amacıyla APK indirmeye yanaşmıyor.

Google Play Store’dan inmiyorsa, bazı kullanıcılar nasıl kullanıyor?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi bazı Android modellerinde bu özellik gömülü olarak geliyor. Özellikle cihazların Android 10 sürümüne geçmesiyle gömülü halde olan desteğin daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu nedenle şanslı bazı Android kullanıcıları, otomobillerinin multimedya sistemi üzerinden cihazlarını kontrol edebiliyor. Android Auto’nun internet sitesinde hangi marka ve model otomobillerde destek bulunduğu belirtiliyor.

Android modelinizin ve otomobilinizin Android Auto desteğine sahip olduğunu öğrendiğinizde yapılacak işlem ise çok basit. Otomobiller kablolu ve kablosuz olarak iki farklı şekilde Android Auto desteği sağlıyor. Eğer otomobiliniz kablosuz (Bluetooth) aracılığıyla Android Auto sunuyorsa, cihazınızı bağladıktan sonra multimedya sisteminden Android Auto’yu başlatmanız gerekiyor. Başlatmak için aracınızın durur pozisyonda, el freni çekili halde olması gerekebilir. Bunun için multimedya sistemi ve cihazınızda sizi yönlendiren mesajlar karşınıza çıkıyor.

android auto nasıl kullanılır

Eğer otomobilinizdeki multimedya sistemi kablolu bağlantı destekliyorsa, kabloyu bağladıktan sonra multimedya sistemi üzerinden Android Auto’yu başlatmanız gerekiyor. Kablolu bağlantı için de aracın durur pozisyonda ve el freni çekik halde durması gerekebiliyor. Bununla birlikte cihaz üzerinden Android Auto bağlantısına izin vermek gerekiyor.

Android Auto başlatıldıktan sonra multimedya sistemi üzerinde desteklenen uygulamalar kullanılabiliyor, arama yapılabiliyor ve gelen mesajlar görüntülenebiliyor. Bununla birlikte otomobillerin olmazsa olmazı müzik dinlenebiliyor. En büyük kolaylık olarak da Google Harita desteği ile navigasyon ayarlaması yapılabiliyor. Daha büyük ekranda olan harita sayesinde navigasyonla yolculuk daha kolay olabiliyor. Google Assistant desteğiyle de sesli komut özelliği kullanılabiliyor. Böylelikle araç kullanımı sırasında ele telefon almaya gerek kalmıyor. Android Auto kullanırken gelen mesajları da Google Assistant’a okutma imkanı bulunuyor. Ayrıca sesli komutla mesaj yazılarak gönderim sağlanıyor.

Android Auto üzerinde Google uygulamaları olduğu gibi üçüncül uygulamalar da kullanılabiliyor. Ancak bu uygulamaların Android Auto için desteği sağlamaları gerekiyor. Henüz yüksek sayıda uygulamanın bu özelliği desteklediğini söylemek mümkün değil.

Android Auto kullanımında eğer kablolu bağlantı kullanıyorsanız, telefonunuz şarj da oluyor. Böylelikle sürekli yüksek batarya kullanımı sağlamak mümkün oluyor.

android auto nasıl kullanılır

Editör notu

‘Android Auto nasıl kullanılır?’ yazısının sonuna geldik. Otomobilinizin Android Auto desteğine sahip olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz. Ben Redmi Note 8 Pro telefonumla 2020 Renault Megane ve 2020 Skoda Scala üzerinde, elle Android Auto kurulumu yapmadan kullanım sağladım. Telefonum Android 10 olduğu için gömülü olarak Android Auto desteğini bana sağladı.

Androidandroid autoandroid auto nasıl kullanılırandroid auto türkiyeAndroid auto Türkiye’de nasıl kullanılır

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply