Android 12 Beta çıktı: İşte yeni özellikler-haberi

0
78

Dünyanın en yaygın işletim sistemi var olan ve milyarlarca akıllı telefon tarafından kullanılan Android, gelişiyor ve yenileniyor. takriben her sene Google tarafından tertemiz tek sürümü tanıtılan işletim sisteminin, bu erken düzen eden I/O etkinliğinde nihayet sürümü var olan Android 12 gösterildi.

İşte Daha Beta aşamasında bulunan ve sınırlı sayıda aygıt amaciyla kullanılabilir var olan işletim sistemindeki bütün yenilikler.

Android 12 ile tasarım baştan aşağı değişiyor

Android ekosistemindeki tasarımsal anlamdaki en hatri sayilir büyüklükte değişim ile istikbal var olan Android 12, görsel  manada derhal hemen baştan aşağı yenilendi. Bu kez dahada kişiselleştirilebilir  tek deney sunmayı planlayan Google, hususi tek renk paleti ve tekrar tasarlanmış widget’larla telefonunuzu tarzınıza ahenk gösteren şekilde özelleştirecek.

android 12

Tamamen kişiselleştirme ve deneyime odaklanan işletim sistemi, duvar kağıdının tarayarak hangi renklerin dahada baskın olduğunu ayırt edebilecek. Bu renkleri tespit eden Android 12, arayüzün tamamını duvar kağıdınız ile ahenk gösteren vaziyete getirecek. Böylelikle kullanıcılar, duvar kağıdı, kilit ekranı, ses kontrolleri, ve bildirim çubuğunda çok dahada ahenk gösteren tek tema görecek. Widget sistemi de eş tek entegrasyon sunarak, işletim sistemine göre değişecek.

Android 12

Bu yenilikleri kullanım esnasında da hissettirecek var olan Android 12, dahada akıcı geçişler sunacak. Telefonu elinize aldığınız andan bu yana uyguladığınız dokunma ve kaydırma işlemleri, dahada canlı tek sistem kullandığınızı gösteren animasyonlar sunacak. İşletim sisteminin kendisi çok dahada canlı hissettirecek.

Bildirim çubuğunu ve hızlı ayarlar menüsünü güncelleyen şirket, buradaki ayarlarda tek kategori sistemi kullanarak dahada az alanda dahada çok ayarı kullanıcılara sunacak. Google Pay ve Google Home benzeri sistemleri dahada iyi entegre eden tertemiz versiyon, bu nitelikleri kullanan kişilerin işini kolaylaştıracak.

android 12

Android dahada emniyetli olacak 

Son dönemlerde Apple tarafından sık sık dile kazançlan Güvenlik, Google’ın da gündeminde. Android 12, hangi uygulamaların verilerinize ulaşabileceği ile alakalı dahada çok şeffaflık sağlayan tertemiz özellikler içerecek. tertemiz sistem sayesinde uygulamalarınızın ne civarindan hususi bilgiye erişeceğine karar verebileceksiniz.

Yeni saklılık Panosu, hangi verilere, ne sıklıkta ve hangi uygulamalarla erişildiğine değin tek rapor sunarak bunlar gözlemlemenize muavin olacak. Ayrıca, uygulama izinleri bu panodan kolayca iptal edilecek. Şirket aynı zamanda durum çubuğunun üst bölümüne eklenen tek bildirim ile, uygulamaların kamera ve mikrofona eriştiği vakit haberdar olmanızı sağlayacak.

Kısmi konum paylaşımı: Android 12 sayesinde, uygulamaların kati konumunuz adina Yalnızca takriben konum bilgilerine erişmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle sema vaziyeti uygulamaları gibi, tam konumunuza gereksinim duymayan uygulamalardan lokasyonunuzu gizleyebilirsiniz.

Android Private Compute Core: canlı Altyazı, Akıllı cevap benzeri bütün ses ve dil nitelikleri artık cihazın kendisinin lokal hafızasında gerçekleşecek. Cihazınız ağ bağlantılarından tamamıyla izole olacak. Private Compute Core‘daki savunma sistemlerinin açık kaynaklı ve incelemeye uygun olduğunu da belirtmekte yarar var.

Daha verimli

Sistemin dahada randımanlı vaziyete gelmesini sağlayacak var olan Android 12, evvelki sürümlere mukayese et CPU çekirdeklerinin kullanımında ağırbaşlı tek tasarruf sağlıyor. Böylelikle donanıma dahada az yüklenen işletim sistemi, Android cihazınızın dahada hızlı ve randımanlı olmasını sağlıyor.

Batarya performansına da ağırbaşlı tek etkide bulunan bu durum, şarjınızın vakit içinde çok dahada uzunca süre dayanmasını sağlıyor. özellikle gününü şarjın dolmasını öldüren kullanıcılar, bu habere ekstra sevinecek benzeri duruyor.

Daha kullanışlı

Android 12, uzunca vakittir beklenen uzaktan kumanda özelliğini nihayet işletim sistemine getirecek. Android TV, Chromecast ve Sony televizyonlarla ahenk gösteren olacak var olan bu özellik, cihazlarınızı uzaktan takip etmenize imkan tanıyacak.

Aynı vakitte oto üreticileri ile hususi tek işbirliğine giden Google, CarKey adli tertemiz tek özelliği de sisteme entegre etti. Adından da anlaşılacağı üzere telefonunuzu oto anahtarına çeviren bu sistem, NFC destekleyen telefonlarda kullanılabilir olacak.

Özellik şu vakit amaciyla Yalnızca Pixel ve ani çok Galaxy modelinde kullanılabilir olacak. ama kısa süre içinde geniş tek aygıt desteğine kavuşacak. elbet ki oto üreticileri ile de anlaşma aşamasında var olan Google, Yalnızca CarKey BMW modelinde kullanılabilir durumda.

AndroidAndroid 12google

Leave a reply