Alman devine rekor ceza!

0
258

Reuters’ın haberine göre Alman otomobil üreticisi ve Mercedes-Benz USA birimi, 13 Ağustos tarihinde 250 bin adet dizel motorlu aracında emisyon kurallarından kaçmak amaciyla sahte yazılım kullandı. Bu işleme bağlı olarak sivil ve çevresel iddiaların analiz etmesi amaciyla tek anlaşmaya varıldı.

Dev grubun Ağustos ayında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yetkilileriyle yaptığı yerleşim maliyetlerinin toplamda 1.5 milyar dolar olacağı ve gemi sahipleriyle yapılan uzlaşmanın ise 700 milyon dolara esya olacağı belli edildi.

Başsavcı Yardımcısı Jeff Rosen, yerleşim yerlerindeki kirlilikle alakalı olarak bu davanın, “Gelecekte ülkemizin kirlilik yasalarını ihlal etmeye meyilli olabilecek herkesi caydırmaya hizmet edecek” izahını yaptı.

Mahkeme belgelerine göre Daimler, 250 bin adet dizel motorlu araç sahibine araçlarının çevreye verdiği zararı onarım ettirmesi amaciyla üç bin 290 dolar tediye yapmayı onay etti. Daimler bu dava neticeninde art çağırma ve uzatılmış garantiler yayınlayacak.

Mahkeme dokümanları anlaşmanın Temiz sema Yasası uyarınca alınan 875 milyon dolarlık sivil cezayı ve çevresi kirleten araçları düzeltmek, emisyonları dengelemek amaciyla 546 milyon doları kapsadığını gösteriyor. Daimler, Kaliforniya’ya toplaminda 285,6 milyon dolar ödeyecek.

2019 senesi Eylül ayında Daimler, dizel emisyon düzenlemelerini ihlal ettiği amaciyla 870 milyon avro kazanç cezası ödemeyi onay etmişti. Volkswagen ise 2015 seneninde 580 bin aracında yanıltıcı yazılım olduğunu onay etmişti. VW AG’nin hayat genelinde ödediği cezalar rekor seviyelere ulaşmış, hâlâ çözülmemiş davaları da bulunmakta.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ise 2019 seneninde 800 milyon dolarlık tek maliyetle yanıltıcı yazılıma sahip var olan araçlarının sorunlarını çözmek üzere anlaşma sağlamıştı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dava dizel Dolar hayat avro Fiat Hile mahkeme Mercedes kazanç Volkswagen

Leave a reply