ABD Başkanı Donald Trump’tan Google’a kötü haber!

0
265

Google reklamları amaciyla bir tekelcilik karşıtı dava daha gündeme geldi. Arama motoru devinin çevrimiçi reklamlar konusundaki hakimiyeti, antitröst davalarının sayısını artırmaya ayni ritimde devam ediyor.

Google reklamları amaciyla tekelcilik karşıtı dava tehlikesi!

ABD Başkanı Donald Trump’ın isteği üstüne harekete geçen hak Bakanlığı, Google’ın ticaret kaidelerine uymadığı gerekçesi ile bu mevzu ile alakalı tek tahkikat başlatmıştı. tek senedir süre gelen bu aşama, tek sonraki aylarda yargıya taşınabilir.

Alınan bilgilere göre hak Bakanlığında çalışan tek grup kent savcısı, Google’ın reklam projeleri ve pazarlama teknikleri ile alakalı dava açacak. Bu davada arama motoru devinin başka arama motorlarına karşı yürüttüğü rekabet teknikleri de incelenecek.

Google reklamları

Google’dan bu dava problemine ait tek İzah geldi. Yapılan izahta şu sözlere yer verildi: “Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmalarla ilgilenmeye ayni ritimde devam ediyoruz. Bu mevzu ile alakalı ortada dolaşan söylenti amaciyla tek görüşümüz yok. Bizim odak noktamız müşterilere muavin olmak, binlerce işletmeye destek vermek, yükselen gösteren taleplerle ilgilenmek ve rekabet etmek üstüne kurulu.”

Henüz yargıya taşınmayan davanın geleceği ile alakalı kati tek bilgi var değil. Teksas Başsavcısı Ken Paxton, bu hususa ait soruşturmaların güzde biteceğini olasılık ediyor. ABD’li hükûmet üyeleri, federal yargı kurumları ile ahenk gösteren tek şekilde çalışıyor.

tekelcilik karşıtı dava

Google, soruşturmayı yürüten yetkililere şimdiye civarindan 100.000’den çok belge teslim etti. Ken Paxton ise Google’ın çevrimiçi reklamcılık ağı ile alakalı şu sözleri söyledi: “Google, şu vakit yaşayan her insan amaciyla asgari 7000 adet veri noktasından yararlanıyor. Bu şirket, çevrimiçi reklamcılığın hemide satış tarafını kullanıyor ayni vakitte da satın alma tarafını denetim ediyor. Piyasayı denetim ediyor. Bu da ona çok fazla güç veriyor.”

Siz bu mevzu ile alakalı neler düşünüyorsunuz?

Google antitröst davasıGoogle çevrimiçi reklamlargoogle reklamlarıGoogle tekelcilik karşıtı davatekelcilik karşıtı dava

Leave a reply