5 nm TSMC üretimi için firmalar sıraya girdi

0
247

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, çip üretimindeki rekabette çok hızlı artmaya başladı. TSMC’nin 5nm amaciyla üretime geçtiğini dahada evvelce sizlerle paylaşmıştık. Bir hayli firma da, kendisinin ürünleri amaciyla 5 nm üretimi seçenek etmek istiyor. özellikle AMD ve NVIDIA, ekran kartı pazarında sıkı tek rekabete girmiş durumda. nihayet gelen haberlere göre, 5 nm TSMC üretimi amaciyla Bir hayli firma sıraya girdi.

5 nm geliştirmelerine TSMC haricinde Samsung‘da ayni ritimde devam ediyor. ama teknoloji itibariyle TSMC bu konuyla alakali dahada avantajlı.

5 nm TSMC imalatı amaciyla müşteriler belli oldu

NVIDIA’nın 7 nm Ampere ekran kartlarının, 14 Mayısta GTC 2020 etkinliği ile birlikte tanıtılması bekleniyor. AMD’nin ise geçen sene tanıttığı RX 5700 serisi ekran kartları 7 nm üretimden geçmişti. bu yüzden NVIDIA, 7 nm ürünlerde çok oyalanmak istemiyor. Şirketin hedefi, Ampere ekran kartlarından ardindan dolaysiz olarak 5 nm üretime sahip ürünleri piyasa sürmek. 5 nm üretime sahip olacak NVIDIA ekran kartlarının ise Hopper ismine sahip olacağı belirtilmişti.

TSMC 5nm üretim

5 nm TSMC imalatı amaciyla sıraya giren tek firma NVIDIA değil. AMD’de Ryzen işlemcilerinde ve Radeon ekran kartlarında TSMC imalatı çipleri kullanacak. Ryzen işlemciler ile pazarda iyi tek çıkış yakalayan AMD, rekabeti artırmayı hedefliyor. sene nihayetinde çıkacak var olan 4. kuşak Ryzen işlemciler 7 nm+ üretimden geçecek. 5. kuşak Ryzen işlemciler ise 5 nm üretimden geçecek. Ayrı olarak RX 5700 ve 5700 XT ile üst seviyede iyi tek çıkış yakalayan AMD, ekran kartı pazarında dahada çok oyun almak istiyor.

NVIDIA ve AMD, 5 nm amaciyla çoktan TSMC ile anlaşma aşamasına gelmiş durumda. ama tek sürpriz de Intel’den gelebilir. Intel Xe grafik birimi için, şirketin TSMC’ye başvurma olasiligi mevcut. İşlemcilerinde Daha 14 nm+++ imalat teknolojisini kullanan Intel, bu sayede ekran kartı tarafı amaciyla dolaysiz olarak 5 nm üretime atlayabilir. 11. kuşak Intel işlemciler ise hatri sayilir büyüklükte olasılıkla 10 nm üretimden geçecek. Ancak, Intel’in imalat yoğunluğundan dolayı bu durum kati değil. vaziyete bağlı olarak, işlemcilerin 7 nm üretimden geçme olasiligi de mevcut.

Yukarıda sızdırılan görselde, TSMC’nin Tasarıları alana çıktı. Şirketin planlarının senelere göre dağılımı ise şöyle:

  • 2022 yılı: Tam kapasite üretime geçilecek. senede tek milyon imalat sağlanacak.
  • 2020 yılı: Apple’ın A14 ve A14X işlemcileri amaciyla üretim. Huawei’nin Kirin 1000 ve ağ işlemcileri amaciyla üretim.
  • 2021 ve 2022 yılı: AMD’nin Zen dört ve RDNA üç mimarisi amaciyla üretim. Broadcom amaciyla çok hızlı ağ işlemcisi. Qualcomm amaciyla Snapdragon 875, X60 modem ve başka 5G modemler. NVIDIA’nın Hopper ekran kartları amaciyla üretim. Apple amaciyla A15 işlemci üretimi. Huawei amaciyla Kirin 1100 ve sunucu sınıfı işlemciler amaciyla üretim. Mediatek amaciyla Dimensity 2000 işlemci üretimi. Intel amaciyla Xe mimarisi.
Intel DG1 ekran kartı nitelikleri alana çıktı

Intel DG1 ekran kartı nitelikleri alana çıktı

Intel, 10. kuşak işlemcilerini tanıtmaya hazırlanıyor. Gelen haberlere göre, Intel DG1 ekran kartı nitelikleri alana çıkmış durumda.

5 nm TSMC imalatı çipler amaciyla Bir hayli firma sıraya girmiş durumda. özellikle 2021 ve 2022 yılında, Bir hayli üreticiye destek sağlanacak. Intel’in aksine, başka firmaların TSMC’nin kapısını çalması olasılık edilebiliyordu. ama Intel, üretimini kendisinin yapan tek firma. Bu sebeple Xe grafikleri amaciyla TSMC’ye başvurulması beklemediginiz tek atilim olarak görülüyor. Bu Vaziyetin sebepleri net bilinmese de, şirket işlemci üretimi amaciyla yer açmak istiyor olabilir.

Leave a reply