16 çekirdekli Intel Alder Lake-S işlemci görüntülendi

0
119

Intel, Alder Lake serisini 2021 yılının sonunda piyasaya süreceğini doğruladı. Nihayet 14 nm imalat sürecinden uzaklaşılacağından, Alder Lake işlemciler Intel amaciyla büyük tek adım olacak. bütün bunlara ekstradan Alder Lake serisi, DDR5 ve PCIe 5.0 standartlarını destekleyen evvel işlemciler olacak. Şimdi ise 11. kuşak işlemciler tanıtılmadan evvel Intel Alder Lake-S işlemci sızdırıldı.

PCIe 5.0 arayüzünün yanı sıra PCIe 4.0 arayüzü de 11. kuşak Rocket Lake işlemciler ile kullanıma sunulacak.

16 çekirdek \ 24 izlek 12. kuşak Intel Alder Lake-S işlemci sızdırıldı

Alder Lake işlemcilerde imalat teknolojisini değiştiren Intel, 10 nm düğüme geçiş yapacak. ama tek farklık bu değil. Arm tabanlı işlemcilerde olduğu benzeri hibrit tek tasarım kullanmayı planlayan Intel, performans ve güç tasarrufu odaklı çekirdeklere aynı anda yer verecek. Bu hibrit tasarım Daha masaüstü işlemcilerde denemediği amaciyla alana nasıl tek neticenin çıkacağı bilinmiyor.

Twitter’de sızdırdığı işlemciler ile Bilinen @TUM_APISAK tarafından alana çıkan Intel Alder Lake-S işlemci, 16 çekirdek \ 24 izlek yapısı ile geliyor. Bunun esas nedeni de güç tasarrufu odaklı çekirdeklerin hyper-threading (çoklu izlek) desteklemiyor oluşu. Bu 8 güç tasarrufu odaklı çekirdek amaciyla 8 izlek ayırılırken, 8 performans odaklı çekirdek içinse 16 izlek ayırılacak.

İşlemcinin esas saat hızı 1.38 GHz olarak görünürken, turbo frekans hızı ise 17.6 GHz olarak görünüyor. esas saat hızı, hatri sayilir büyüklükte olasılıkla güç tasarrufu odaklı çekirdekleri baz alıyor. Ancak, çekirdek mimarisi değiştiği amaciyla program hatri sayilir büyüklükte olasılıkla maksimum frekans hızını doğru tek şekilde algılayamıyor. Bu sebeple, 17.6 GHz’in gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz.

Toplamda 30 MB L3 önbellek yer alırken, çekirdek başına düşen önbellek ise 1.25 MB oluyor.

Sızdırılan bu işlemcinin Daha test aşamasında olduğu için, tekli ve çoklu çekirdek testlerinde alınan skorlar gerçeği yansıtmıyor.

16 çekirdekli Intel işlemciAlder Lake-SintelIntel Alder Lake-S işlemci

Leave a reply