12. nesil Intel Alder Lake işlemci görüntülendi

0
132

AMD’nin Ryzen serisi işlemciler ile pazarda yer edinmesi ile birlikte, Intel’de çalışmalarını hızlandırmış durumda. Amerikalı silikon devinin 8. nesilden itibaren yaptığı geliştirmeler, dahada evvel Intel’den alışık olduğumuz hızın çok üzerindeydi. ama bunlar yeteri civarindan olmamış ki Intel, iki kuşak sonraki işlemciler amaciyla hazırlıklarına çoktan başlamış. Gelen sızıntılar doğrultusunda, 12. kuşak Intel Alder Lake işlemci canlı olarak görüntülendi.

Daha önce, Intel Alder Lake işlemcilerin hangi özelliklere sahip olacağıyla alakalı sızıntıları sizlerle paylaşmıştık.

12. kuşak Intel Alder Lake işlemci canlı canlı görüntülendi

2021’in 2. yarısında piyasaya sürülecek olan Intel Alder Lake işlemciler, 10nm SuperFin mimarisine dayanacak. 12. kuşak işlemciler ile birlikte Intel, evvel kez masaüstü tarafında 14 nm litografinin altına düşecek. bu konuyla alakali arkada var olan Intel, zamani hızlandırmak amaciyla 2021’de masaüstü işlemci bölümü amaciyla iki değişik sürüm piyasaya sürecek. 11. kuşak olan Rocket Lake masaüstü işlemci ailesi, 2021’in evvel çeyreğinde piyasaya sürülecek.

En hatri sayilir büyüklükte değişimi Alder Lake ile yapacak var olan Intel, Rocket Lake ailesini geçiş sürümü olarak kullanmak istiyor olabilir. Rocket Lake ile birlikte PCIe 4.0 sürümüne geçilirken, Alder Lake işlemcilerde PCIe 5.0 teknolojisi kullanılacak. Videocardz‘ın hususi haberi doğrultusunda, 12. kuşak Intel Alder Lake masaüstü işlemci evvel kez canlı olarak görüntülendi. Mevcut Comet Lake işlemciler ile karşılaştırıldığında, Alder Lake işlemciler takriben yüzde 20 uzamış.

Aynı sene içerisinde iki değişik işlemci serisinin gelmesinden dolayı, Rocket Lake serisinin ölü doğması bekleniyor. Alder Lake ile birlikte, LGA 1200 soketinden LGA 1700 soketine geçilecek. bu yüzden Bir hayli insan, 2021’in 2. yarısını bekleyip doğrudan Alder Lake işlemci satın almak isteyecektir. ekstradan Intel, LGA 1700 ile birlikte uzunca yıllardır ayni ritimde devam ettirdiği soket politikasını değiştirmek ve soket ömrünü üç seneye çıkarmak istiyor.

Alder Lake ile birlikte istikbal özellikler arasında, DDR5 RAM ve PCIe 5.0 benzeri tertemiz özellikler bulunuyor. Bununla birlikte 16 (8+8) çekirdekli tek işlemci ile istikbal var olan Intel, hibrid tek tasarım kullanacak. 16 çekirdeğin sekizi güç tasarrufu, var olan sekizi de performans odaklı olacak.

12. kuşak Intel Alder Lake işlemci12. kuşak Intel işlemcilerintelIntel Alder Lake işlemcilerintel core

Leave a reply